Stanley ešte nepovedal posledné slovo

Hovorí sa, že ten, kto navždy odíde, žije v spomienkach svojich blízkych. Intenzita spomienok závisí od toho, aký ten človek bol, aké mal rodinné či priateľské väzby, akú pečať zanechal v ich dušiach.

Nemusíme sa rozpisovať, aký človek bol Stanley. Zrkadlovým odrazom jeho charizmy sú skutky kamarátov, ktorí s ním prežili viac ako dvadsať rokov tvorivej činnosti, a to sú Kapucíni. Tie hovoria za všetko. Na prvé výročie jeho odchodu z nášho sveta usporiadali 27.11.2017 v Dome kultúry v Pezinku nezabudnuteľný koncert s názvom Kapucíni – spomienka na Stanleyho, na ktorý boli lístky vopred vypredané. Kapucíni, hostia i diváci si spevom zaspomínali na kamaráta a piesňou vyjadrili, ako im veľmi chýba. Týmto koncertom sa však niečo zrodilo.

Zaujímavý projekt, za ktorým stojí jeden z členov kapely Kapucíni – Michal Hirko, ktorý už mnoho rokov zachytáva kamerou každodenné momenty života a mení ich na dokumenty hovoriace o kráse ľudskej všednosti. So Stanleym sa stretol prvýkrát v spomínanom roku 1995, odkedy sa k menu kapely Kapucíni logogramom pripevnilo aj meno Stanley. Zažili mnoho spoločných chvíľ, ktoré sa splietli v pevný uzol s názvom priateľstvo. Priateľstvo v dobrom i v zlom. Michal bol pri všetkom aj so svojou vernou kamerou. Dával tým zelenú svojej filmárskej záľube. A keďže všetko, čo v živote robíme, má svoj zmysel, teraz nadišiel ten správny čas. Chvíle smútku za blízkym kamarátom trávil spracovávaním nazbieraných materiálov. Znova tak prežíval spoločné chvíle, spomínal a vytvoril desaťdielny cyklus pätnásťminútových filmov s názvom Stanley – príbeh legendy, ktorý je o živote Stanislava „Stanleyho“ Šáškyho.

Príbeh hovorí o jeho mladosti, láske k muzike, názoroch, kamarátstve, myšlienkach, činoch i zakopnutiach. Nebol introvert, mal rád spoločnosť a všade kde vkročil, ho bolo počuť. Jeho usmiaty pohľad priťahoval oči iných. Všetci, ktorí si ho obľúbili, a ktorým chýba, ho môžu vidieť v nových, doteraz nezverejnených momentoch života. Dielo nebude bežne dostupné na sociálnej sieti, ani v televízií či na DVD. Každý, kto pocíti potrebu stráviť chvíle so Stanleym, môže prispieť symbolickou čiastkou na výrobu dokumentu. Odmenou mu bude link, ktorý si môže stiahnuť a zažiť znova Stanleyho spoločnosť. Takýmto spôsobom vstúpi nielen do našich obývačiek, ale vráti sa aj na festival „ZA JAZEROM“ do Šuňavy, pretože tvorca dokumentu Michal Hirko chystá zaujímavú ochutnávku aj pre návštevníkov tohto festivalu. Podrobnejšie informácie o dokumente a jeho dostupnosti sú na www.kapucini-stanley.sk alebo www.hirko.sk.

Pôvodne to mal byť článok o Stanleym, ale bola by to duplicita. Lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť, a preto prenecháme slovo kompetentným. Úspešnému dokumentaristovi Michalovi Hirkovi a jeho hlavnému hrdinovi Stanleymu.

 

 

Mgr. Jana Matzová