Sviatočný rok Slnovratu

Kapelu Slnovrat založili v roku 1998 Ľudovít Billý a Oto Domaracký. Osmička na konci prezrádza, že táto folková kapela z Bardejova môže mať rok 2018 veľmi zaujímavý – oslavy dvadsiateho výročia účinkovania na hudobnej scéne.

Kapely väčšinou pretavia hlavnú myšlienku, túžbu či odkaz do názvu, a preto sme boli aj my zvedaví, prečo práve SLNOVRAT. Odpoveď sa dala tušiť, ale aj tak bola prekvapivá: „Slnovrat je najdlhší deň roka a vtedy je viac času napraviť to, čo sme pokazili. Viac času na odpúšťanie, na konanie dobra, na meditáciu či na oddych“, vysvetlil kapelník Ľudovít, ktorý s hrdosťou nosí aj meno Pacifik. (Pacifik bol jeden z prvých spolubratov Františka z Assisi. Bol to potulný spevák, ktorý si vybral cestu po boku Františka a prijal od neho aj toto meno.)

Prvé kontakty s duchovne ladenými textami získal Ľudovít Billý v cirkevnom zbore Pellegrini (v preklade – Pútnici), ale spiritualita ho oslovila pri návšteve Kláštora kapucínov na Poníkoch. To rozhodlo o smerovaní kapely Slnovrat. Od klasického folku za hlasom duchovna. Ich piesne sú ďakovné a texty sa dotýkajú problémov bežného života – spoločenských i osobných. Vždy však dávajú nádej, silu a ukazujú cestu, ktorá je pod ochranou najvyššieho, preto sú blízke širokému okruhu poslucháčov. Za 20 rokov muzicírovania sa v kapele vystriedalo pätnásť hudobníkov.

Súčasné zloženie kapely je:

Ľudovít „Pacifik“ Billý – 6. str. gitara, spev

Peter Harčar – basgitara, perkusie, spev

František Tkáč – klávesy, spev

Samuel Tkáč – perkusie, spev

 

 

Kapela má na svojom konte 400 účinkovaní na rôznych podujatiach na Slovensku, v Česku, Poľsku a Nemecku. Prešla cez pódiá známych podujatí ako: Country Lodenica, Kremnická bašta, Turzovský vrabčiak, Strunobranie. V súčasnosti sú neodmysliteľnou súčasťou hlavne gospelových podujatí a strany kalendára sú zaplnené koncertmi, na ktoré svojou tvorbou prinesú „dobrú správu“ medzi ľud.

Autorská tvorba kapely Slnovrat je zaznamenaná na CD albumoch – Telegram (2000), O nás… (2006), JKS (2009), Brány (2011). Momentálne sa rodí CD, ktoré je rekapituláciou celého obdobia tvorby a nesie skromný názov 20.

Ich vystúpenie bude príjemným obohatením festivalu a stane sa súčasťou koncertnej šnúry v rámci jubilejného roka.

 

 

Mgr. Jana Matzová