Rýchlokurz prežitia v manželstve 2018

Existuje taká súťaž o najbláznivejší výskum. Podľa mňa by sa medzi ne mohol zaradiť aj tento. Americkí vedci vraj zistili, že muži, ktorí upozornia ženu na jej miernu nadváhu, žijú oveľa kratšie! Toto my, slovenskí muži, naozaj vieme aj bez výskumov. Ale skutočne?

Vieme sa vyhnúť veciam, ktoré ženy urážajú, ničia, vytáčajú a samozrejme, pre ktoré nám ony naopak robia zo života „peklo“?  To je už menej banálna otázka. Začína to možno ako v tomto vtipe:

Budúci manželia sa spolu tichučko rozprávajú:

Dievča: „Keď budeme svoji, ponesieme všetky problémy spoločne, že láska?“           

Chlapec: „Ale ja žiadne problémy nemám!“                                                                      

Dievča: „No veď ešte nie si ženatý!“                                                                                                     

Hlboká pravda je naozaj v tom, že život sa manželstvom mení a ak do neho vstupujeme preto, aby nám bolo dobre a aby sme boli my šťastní, nebudeme. Ale ak hľadáme šťastie nášho milovaného, budeme šťastní aj my.

Na festivale Za jazerom sa cítime dobre. Minulý rok sa prihlásilo viac ako 200 ľudí na náš Rýchlokurz prežitia v manželstve z celého Slovenska. Bol to veľmi pekný čas. Hľadali sme jeden druhého v manželstve, hľadali sme svoju vlastnú cestu a asi sme všetci pochopili, že musíme hľadať neúnavne ďalej. A teda rýchlokurz prežitia bude aj tento rok.

Aj keď Vás chcem oveľa viac lákať na neznáme, predsa len Vám prezradím, že jedným z prednášajúcich je známy grécko-katolícky kňaz, autor viacerých kníh otec Jozef Maretta a zároveň „čistý praktik“ manžel a otec viacerých detí.

Aký je plán? Príďte s rodinou, so svojimi deťmi, zažite krásny čas. Ak ste zďaleka zbaľte si stan alebo si zariaďte ubytovanie v Šuňave či okolí. Posaďte sa na kmeň stromu a počúvajte, ako môže rásť Vaše manželstvo, Vaše vzájomné pochopenie. Počúvajte, ako prekonať ťažkosti. Čo s našimi pubertiakmi? Ako vychovávať dcéry, ako postupovať vo výchove chlapcov? Čo najviac neznáša žena na mužovi? Čo na sto percent vadí mužovi na jeho žene? Pretože práve toto budú témy našich vzájomných dialógov s prednášajúcimi. Nezabudneme ani na hlbšiu dimenziu vzťahu medzi mužom a ženou. A samozrejme na to, ako byť skutočným mužom a ženou. Každý z nás je originál! Nepotrebuje byť ako ten druhý. Buďme však zajtra lepšou verziou seba samých zo včera!

Večer hudba, ktorá poteší srdce, pre deti skautské mestečko, tvorivé dielne. Môžeme sa vôbec mať niekde lepšie? Teším sa na Šuňavu a Šuňavčanov.

 

Anton Chromík (Aliancia za rodinu)

 

Konkrétny program a obsah rýchlokurzu prežitia v manželstve 2018 s možnosťou registrácie bude čoskoro zverejnený na stránke festivalu Za jazerom v časti 2018.