Ten, ktorý hľadá dobrú správu. . .

Sympatický, a predsa trochu tajomný. Usmievavý, ale aj zadumaný. Piesňou otvorený a svoje vnútro si chrániaci. Taký je Peter Janků na prvý pohľad.

Keď sa jeho prsty dotknú gitarových strún, mení sa na živel. Je emotívny, rozžiarený a rozbúrený. Vyspieva všetko dobré i zlé. Nenápadne mierenými slovami triafa presne. Prekvapuje, neubližuje, ale rozvášňuje. Textami piesní odkrýva svoju všeobecnú rozhľadenosť, prebúdza dôveru a zostáva nezabudnuteľný. Majstrovstvom slova odkrýva spoločenské problémy a vstupuje do svedomia mnohých. Takto poznajú Petra Janků milovníci folku. S gitarou na pleci prešiel svojimi etapovými mestami života z Poltára cez Kremnicu, Banskú Bystricu do Bratislavy. Umelecká púť bola pestrá a svoj talent delil postupne medzi hudbu, divadlo, televíziu a rádio.

Čoho sa dotkne myšlienkou, dotvorí konkrétnym činom. Svoju umeleckú pečať nechal ako scénograf vo viacerých divadlách na Slovensku i v Čechách, za čo získal ocenenia. Nespravodlivosti, ktoré ho pálili, spracovával ako investigatívny žurnalista vo svojich televíznych reportážach. Iné žeravé uhlíky vložil do svojej pesničkárskej tvorby, z ktorej sa zrodilo už niekoľko hudobných titulov (CD) s názvami: „Až doteraz“(1998), dve life nahrávky v Divadle A-ha (jedno profilové a jedno ako hosť M. Geišberga, 2001)„3306 sekúnd života“(2004), „Folkové reportáže“(2008), „20 rokov čakania“(2013), „Tak nech je“(2014) a „Kalendár nádeje“(2016). Fanúšikov potešil hudobným singlom s piesňou „Vianočná“. Limitované CD bolo zakrátko beznádejne vypredané, ale pieseň s úspechom plávala na vlnách Slovenského rozhlasu i rádia Lumen.

Na hudobnej scéne sa Peter pohybuje viac ako dve desaťročia. Dal sa nahovoriť na súťaženie, aj keď tvrdí, že to nie je jeho parketa. V hudobnej oblasti uspel na legendárnom medzinárodnom festivale Porta v Ústí nad Labem (2014). Má zbierku ocenení aj z iných umeleckých oblastí, ale nepovažuje ich za dôležité méty. Prediera sa životom ďalej a neobzerá sa späť. Svoj pohľad upiera k chrámom, kam smerujú aj jeho kroky. Bohu s pokorou zveruje svoje myšlienky a prináša svoje piesne ako dar. V tomto prostredí nachádza pokoj, istotu a pochopenie. Jeho piesne majú pevné miesto v rádiu Lumen. Už v roku 1999 sa zaradil medzi pätnásť slovenských, českých a svetových interpretov folku v relácii Folkparáda, ktorá bola prvou folkovou hitparádu na Slovensku a vysielaná bola na vlnách Rádia Lumen. V súčasnosti sa drží na popredných miestach v Gospelparáde. Postupne ho spoznáva aj publikum na gospelových festivaloch. Patrí do tretej generácie slovenských pesničkárov a do najmladšej generácie gospelových.

Svojím výrazným prejavom sa bude uchádzať o priazeň publika na festivale ZA JAZEROM.

 

 

Mgr. Jana Matzová, Ľubomír Wágner