Kto je smutný, nech počúva Helana

1080 Grid System – 12 Column Grid Photoshop Template

Prvý kontakt s pesničkárom menom Pavel Helan (ČR) zaručene vyvolá takúto reakciu. Jeho prejav chytí do pasce všetky splíny ľudskej duše a dáva jej krídla. Duši je zrazu ľahko, vznáša sa, a z výšky získava úplne iný pohľad na bežné problémy.

Pozrime sa teda, s kým máme do činenia. Znalci hudobného sveta radia Pavla Helana v prvom rade do “klusovskej“ garnitúry muzikantov. To sú tí, ktorí urobili do hudobného sveta prielom z úplne inej oblasti a prerazili. Konkrétne Pavel sa k muzike dostal cez záhradu, pretože vyštudoval strednú záhradnícku školu a vysokú lesnícku. Potom spravil zlomové rozhodnutie. Schytil do rúk gitaru a začal hrávať. Všade, kde prišiel, upútal, a to i za hranicami. Prešiel niekoľkými hudobnými zostavami i gitarovou školou, dopracoval sa k vlastnej autorskej tvorbe, vyskúšal si úlohu učiteľa hudobnej výchovy, a to až v New Yorku. Hudobná púť ho priviedla do veľkej festivalovej záhrady, kde „lapil krtka“, ktorý v tomto prípade nebol škodcom, ale ocenením, pretože získal prestížnu cenu Krtek na festivale Záhrada 2007. O rok na to zhrnul úrodu vlastnej tvorby na prvé CD s názvom „Je(mně)příjemně“, z ktorého vzišla aj spolupráca so spevákom Petrom Bende. Do širšieho povedomia poslucháčov v Čechách i na Slovensku sa dostal účinkovaním v súťažnej show Československo má talent v roku 2013. Prepracoval sa do finále a výrazne rozšíril okruh fanúšikov, a to hlavne svojím osobitým humorom a chytľavými piesňami.

Tými komickými z bežného života realizuje zároveň svoje bavičské schopnosti. Tými vážnejšími so zakódovanou hlbokou myšlienkou, vyjadruje svoj pohľad na súčasný svet. A keďže sú texty často inšpirované čítaním Biblie, podáva zároveň svedectvo, že Biblia je nadčasová, teda vždy aktuálna. Do sveta šoubiznisu Pavel Helan naplno prerazil piesňou „iBůh“, ktorú naspieval spolu s Petrom Bende. Táto pieseň dala názov jeho druhému CD, ktoré sa urodilo v roku 2013 v plodnej záhrade jeho tvorby. Rok 2017 pridal k dvom hudobným nosičom bračeka s názvom „Rapper“. V súčasnosti ma Pavel Helan za sebou stovky koncertov v desiatkach miest a obcí doma i v zahraničí, v sálach, kostoloch i pod holým nebom, úspešnú spoluprácu i turné so známymi interpretmi. Napríklad spoluprácu s Honzom Nedvědom on sám skromne zhodnotil, ako „výpomoc počas umelcovej fajčiarskej prestávky“. V skutočnosti má oveľa väčší potenciál, pretože dokáže zastúpiť aj dvoch interpretov naraz, o čom svedčí jeho imitácia duetu Simy Martausovej s Richardom Müllerom s názvom Svätojánske mušky.

V čom tkvie jeho úspech? Je vždy sám sebou, pozorne vníma svet a drží sa neviditeľnej nite upletenej zo slov Biblie. Jeho krédom sú vety z Evanjelia podľa Lukáša zhrnuté v tomto význame: Keď prídeš pred senát, nerozmýšľaj čo budeš hovoriť a bude ti dané“. A jemu dané je.   

Jana Matzová a Ľubo „Puky“ Wágner