Kňaz, ktorý vieru šíri aj hudbou

DSC_0014

Človek má každý deň šancu spoznať niečo nové, čo by ho mohlo obohatiť a rozšíriť obzor poznania.  Náš občasník túto šancu ponúka. Prijmite ju a spoznajte, tak ako my pred časom, veľmi zaujímavú kapelu s názvom Peter Milenky & Band. Na prvý pohľad sa zdá, že je to klasická zostava mladých muzikantov, ktorí hrajú tradičný pop, folk alebo rock. Ale to je naozaj iba na prvý pohľad. Už prvé počutie ponúka niečo úplne iné a prekvapivé.

Pri počúvaní piesne, a to môžeme začať ktoroukoľvek z ich tvorby, upúta lahodná hudba, popri ktorej sa nenásilne odvíja text. Slová piesní sa ukotvia v mysli a rozkmitajú vlastné spomienky, zážitky, pocity, starosti i radosti. Poslucháč je zvedavý, o čom je ďalšia pieseň. Nesklame sa keď zistí, že i tá dáva silu na riešenie iných problémov, či už starších alebo aktuálnych. Každopádne sa v niektorej piesni poslucháč nájde. Zvedavosť naštartuje pátranie po tom, odkiaľ prichádzajú tie zmysluplné texty a prekvapenie sa stupňuje.

Kapelníkom, autorom mnohých textov i hudby je gréckokatolícky kňaz, titulárny dekan PaedDr. Peter Milenky, ktorý už prešiel niekoľkými farnosťami. Svoju službu vykonáva naplno všade tam, kam ho jeho cesta zavedie. A nielen to. Lásku k Bohu šíri nielen slovom, ale aj hudbou. Hudba v jeho prípade je nadstavbou, ktorá vieru nielen posilňuje, ale prináša ju aj na miesta, kam by sa nedostala. K niekomu v stúpi do srdca na koncerte, inému cez prehrávač alebo aj cez internet, kde je sila jeho piesní podčiarknutá videoklipom, ktorý úplne predostrie problém, ktorý slová naznačujú. Inšpiráciu zbiera zovšadiaľ. Zo života ľudí, ktorých dobre pozná alebo sa s nimi iba stretáva, ale aj z vlastného života, pretože popri službe Bohu žije životom bežného človeka. Je ženatý a spolu s manželkou Alenkou sprevádzajú životom aj svoje tri dospelé deti. Čo je tiež prekvapením, pretože ten, kto otca Petra bližšie nepozná, neuhádne, že jeho potomkovia majú vek 18, 20 a 21 rokov. O to viac jeho tvorba oslovuje aj túto vekovú kategóriu, a to nielen tým, že hudbu počúvajú. Všade, kam ho služba zavedie, vyhľadá ľudí zanietených pre muziku a osloví ich k spolupráci. Jeho kapela má stabilný názov „Peter Milenky & Band“, ale zostava sa mení podľa aktuálneho miesta pôsobenia, situácie a možností. Na festival do Šuňavy sa kapela chystá v tomto zložení:

Peter Milenky – akustická gitara, spev (farnosť Remeniny)

Patrik Balega – bicie (učiteľ ZUŠ, Sečovce, ktorý na bicie hrá aj v štátnom divadle)

Dominik Petrik – klávesy (gréckokatolícky kňaz, kaplan, Poprad)

Pavol Jenčo – elektrická gitara (rímskokatolícky kňaz, Podhorany)

Viliam Falis – bas gitara (stomatológ, Košice)

Otec Peter dodáva: „Zmena zostavy vyhradená“.

Peter Milenky & Band má už na svojom konte pekných pár piesní, ktoré sa udomácnili na piatich hudobných nosičoch. Posledné piate CD je výberovka s názvom Počúvaj 2008-2018. Každý z poslucháčov si obľúbi inú pieseň podľa toho, čo práve prežíva jeho duša. Zaujímavé a obľúbené sú: „Ešte sa to dá“, v ktorej dáva nádej bezdomovcom. Silu prekonať samého seba dáva piesňou „Hviezda“. O citlivosti života hovorí pieseň „Čiara“. O tom, že láska všetko ovplyvňuje, zistíte v piesni „Vplyv“. Najväčšiu emotívnu silu má pieseň „Bartimej – Zmiluj sa“. Svedčí o tom fakt, že na základe požiadaviek, ktoré prichádzali spoza hraníc, naspievala kapela túto pieseň v nemčine, angličtine, ba aj v staroslovienčine.

Na záver spoveď Petra Milenkyho: „Hudba už od mojich mladých liet mi dáva obrovskú radosť a silu do každodenného života. Preto aj spôsob modlitby formou hudby a spevu je pre mňa každodenná duchovná aktivita“.

Na festivale Za Jazerom sa všetci spolu pomodlíme – piesňou.

Jana Matzová a Ľubo „Puky“ Wágner