Kapucíni sú v Šuňave ako doma

Kapela Kapucíni je na festivale ZA JAZEROM v Šuňave nielen stálicou, je zároveň ťahačom, prísunom pozitívnej energie, pohody a pocitu spolupatričnosti.

Jadrom kapely sú bratia Tkáčovci. Ondrej Tkáč zložil svoju prvú pieseň v roku 1981. S jeho menom sa spája charakteristika „countryový harmonikár“. Pôsobil postupne v bratislavských kapelách Dunaj a BG Album. Popritom skladal aj gospelové piesne. Po návrate z vojenčiny sa ocitol pred životným rozhodnutím – hudba alebo teológia. Vykročil na cestu duchovna, ale jeho múza sa zakrádala nenápadne za ním. S neodmysliteľnou harmonikou, gitarou a bratom Jánom Félixom Tkáčom začali tvoriť a spievať na svätých omšiach, na stretnutiach mládeže a púťach v Šaštíne, v chrámoch, a hlavne v kapucínskom zbore „Káčko“. Ich piesne preberali aj iné zbory na Slovensku. V roku 1991 sa posunuli o stupienok vyššie, pretože z ich piesní vznikla MC kazeta s názvom „Ak chceš ísť za ním“. K ich tvorbe sa neskôr pridali aj Milan Majda a Michal Hirko. Rok 1995 priniesol významnú zmenu. Vtedajšia zostava, ktorú tvorili štyria rehoľníci, z toho traja kňazi, prijala medzi seba laika, kamaráta menom Stanislav „Stanley“ Šášky, s ktorým odvtedy vystupovali pod názvom Kapucíni & Stanley. Svojím vždy pozitívnym prístupom k ľuďom, uvoľnenosťou a nadšením otvárali srdcia, búrali bariéry počiatočného odstupu natoľko, že človek už pri druhom stretnutí s nimi nadobudol pocit, že nachádza kamarátov. A takto to má v živote fungovať.

Kapucíni na festivale Za jazerom 2017:


Kapucíni vystupujú tak, ako žijú – v habitoch spievajú o tom, čím žijú – o Bohu a jeho prítomnosti v živote. Plamienok viery odovzdávajú nielen slovom v chrámoch, ale aj piesňou na pódiách. Za viac ako 20 rokov účinkovania prešli mnohými pódiami, stvorili 136 piesní (podľa bilancie k dvadsiatemu výročiu), poslucháčom priniesli svoju tvorbu na 13 hudobných albumoch. Keď sa v roku 2005 Aurel (názov ocenenia, ktoré udeľovala na Slovensku Akadémia populárnej hudby) konečne rozrástol o žánrové kategórie a pokryl celú hudobnú scénu na Slovensku, vznikla i kategória gospel. Boli to práve Kapucíni, ktorí si odniesli prvého Aurela v tomto žánri.

Pohoda, radosť a láska, ktorú spoločne rozdávali, rástla úmerne s počtom vďačných fanúšikov a radosť z toho sa odrážala aj na večne usmiatej Stanleyho tvári. Na sklonku roku 2016 však prišla veľká bolesť. Stanley po ťažkej chorobe odišiel tam, odkiaľ niet návratu. Svoje posledné piesne venoval práve poslucháčom v Šuňave, kam prišiel priamo z nemocnice. Bol to jeho posledný koncert. Určite by nesúhlasil, keby to bol celkovo posledný koncert kapely, a preto sa Kapucíni vracajú na pódium festivalu ZA JAZEROM 2018 pravdepodobne v zostave:

Ján „Félix“ Tkáč, Ondrej „Lazar“ Tkáč, Marián Turňa a pridá sa Michal Hirko – aj ako manažér a kameraman.

Šuňava sa na nich teší a nebude ťažké si predstaviť Stanleyho usmiate oči, tam niekde na blankytnej oblohe.  

 

Mgr. Jana Matzová

Ľubomír Wágner, odborný poradca