Hudobná ruža FOR YOU rozkvitla naplno

promo3

Pred rokom na Festivale za Jazerom zaplnila hľadisko mladá slovenská speváčka, autorka hudby a textov Sima Martausová. Jej tvorba oslovuje poslucháčov všetkých vekových kategórií. To platí aj pre jej veľký hit s názvom „Nenahraditeľná“. Zážitok z piesne umocňuje doprovod a cappelly s názvom FOR YOU z Bratislavy, ktorá sa svojím prejavom zaslúžene dostala viac do povedomia.

Pozornosť divákov, hudobných odborníkov i kritikov, a samozrejme aj žiara reflektorov nášho festivalového pódia je v roku 2019 nasmerovaná aj na túto zaujímavú hudobnú formáciu. Nie je to nováčik na hudobnej scéne. Práve naopak. Ide o dobre zladenú partu mladých kvalitných hudobníkov, ktorí nielenže nepotrebujú žiadne hudobné nástroje, ale dokážu prespievať všetko. Od starých evergreenov, po najväčšie domáce i svetové hity. Starým aj súčasným piesňam pridávajú nové hlasové odtiene. A ich paleta tónov je veľmi bohatá a pestrá. Príkladom je ich unikátne prearanžovanie piesne Márie Čírovej s názvom „Unikát“. V umeleckom svete zarezonovala ich coververzia oskarovej skladby „Shallow“. Siahajú po piesňach Michaela Jacksona, ďalších interpretov a komponujú aj vlastné diela. Jedno z nich je nádherná pieseň „Tieň“. Po zmenách v obsadení za celé obdobie ich niekoľkoročného fungovania súčasnú zostavu tvoria piati hudobníci s výnimočnými hlasmi: Katalin Lantos Borbély (soprán),Nika Barľáková (alt), Emil Esso Smoliga (beatbox a spev), Milan Masiarik  (tenor, občas trúbka alebo aj nejaký beat) a Andrej Mann (bas).Neodmysliteľnou súčasťou je aj zvukový čarodej– zvukár Dávid Berecz.

Pre všetkých členov je For You ich hobby a zároveň práca na plný úväzok. Sú to špičkoví muzikanti s hudobným vzdelaním, ktorí sa hudbe venujú celý život. Vedia zladiť svoje hlasy tak, že ich výkon pôsobí veľmi uvoľnene. Keďže niektorí majú už svoje rodiny, rovnako dobre vedia zladiť osobný život s tým pracovným, aby mali dostatok času venovať sa svojmu publiku. Sú v dobrom slova zmysle perfekcionalisti nielen v hudobnom prejave, ale aj v hereckom. Svedčí o tom emotívne spracovanie piesne „You Raise Me Up“. Ďalšie videoklipy dostupné žiaľ iba na internete sú dôkazom, že si na tom dávajú záležať a stavili na dobrú kartu. Spolupracujú s veľmi šikovným kameramanom (Jakub “Točič” Chochula). K výrobe niektorých klipov prizvali režisérov, no väčšinu si robia vo vlastnej réžii. Andy má vždy veľa nápadov, ako by mal vyzerať klip a často sedí aj pri ich strihaní. Nemalú zásluhu na tejto kvalite majú vizážisti a štylisti. Aj v tomto smere pracujú s profesionálmi. Fanúšikov majú doma i v zahraničí a ukážky svojej tvorby ponúkajú na týchto doteraz vydaných hudobných nosičoch: We Sing… For You (2016), Vianočné CD a Seasons (2018). Prijímajú pozvanie na podujatia rôzneho druhu, ale v predvianočnom čase koncertujú v kostoloch, kde najviac vyniknú ich spirituály. Dvere do hudobného sveta sa im otvárajú naplno. Tešia sa na novú tvorbu, koncerty, publikom i účinkovanie v médiách, ale vopred si určili strop vzletnej rozpínavosti, aby zostal čas na to najvzácnejšie – na rodinu. 

Jana Matzová a Ľubo „Puky“ Wágner