Za jazerom 2016

Druhý ročník letného gospelového festivalu v Šuňave

Festival Za jazerom mal druhé narodeniny.

Mladí gospeloví nadšenci z neziskovej organizácie Za jazerom v Šuňave zorganizovali už po druhý krát open-air festival kresťanskej hudby a spevu Za jazerom 2016.

Podujatie nesie svoj názov podľa tradičného miesta za jazerom v nižnej časti podtatranskej obce Šuňava a konalo sa 25.-26.júna 2016.

Organizácia festivalu prebiehala pod gesciou farnosti Šuňava, ktorú vedie Vdp. Jozef Gužiak, pričom výrazným spôsobom pomáhali aj dobrovoľníci z obce.

Cieľom podujatia bolo sprostredkovať Boží dotyk návštevníkom cez hudbu, spev, ale i hovorené slovo a diskusiu. Program bol plný na celý víkend, kedy na Šuňave vystúpili kapely a speváci z celého Slovenska. Festival moderoval Paľo Drapák, ktorý program dopĺňal aj svojimi skladbami. Na pódiu sa v úvode predstavili aj súťažiaci Gospel talentu: James Evans & Band, speváčka Rony, Dávid Dave Jopčík, či  Stanislav Lieskovský a Luke Mizmor.

Medzi gospelovými stálicami sme mohli vidieť Kéfas, Cukor a soľ, Felice, G.O.D.'S, Nádej a skupinu Kapucíni a Stanley.

Všetci, ktorí sa prišli takto porozprávať s Bohom mohli navštíviť aj sprievodné akcie - Fotovýstava Tonyho Friča o utečencoch z Iraku, spolu s premietaním filmu "Slzy a nádej Iraku", navštíviť skautské mestečko, vystúpenie Branislava Škripeka so svojou prednáškou o otcovstve, v ktorého duchu sa niesol celý festival.

Popri jedení dobrého gulášu mohli návštevníci súťažiť o zaujímavé ceny z tomboly, ako víkendový pobyt v hoteli, poukážku do wellness, či knižné a hudobné ceny.

Na otázku, aké očakávania mal pred festivalom správca farnosti Šuňava, Vdp. Jozef Gužiak, odpovedal: "Nemal som veľké očakávania, pretože dnes žiaľ kresťanstvo v spoločnosti až tak nefrčí a zdá sa, akoby bolo všetko kresťanské nudné. Myslím si, že tí, ktorí tu prídu zistia, že to tak nie je. Ale musia prísť. A tí, ktorí sú tu ma milo prekvapili."

V polovici festivalu sa spustil obrovský lejak, ktorý vyskúšal zvukárov a ľudí rozohnal domov. Po usilovnej trojhodinovej práci však pán Boh doskúšal Šuňavčanov a festival pokračoval do úspešného konca.