Za jazerom 2015

Prvý ročník letného gospelového festivalu v Šuňave

Oslávme Boha hudbou...

Pod tatranským nebom zrodil sa nový festival v malebnom prostredí obce Šuňava, kde ľudia majú srdcia otvorené nielen pre svojich blízkych, ale i cezpoľných sa 8. augusta uskutočnil 1. ročník letnej gospel párty s názvom ŠUŇAVA ZA JAZEROM 2015.
Organizátorom festivalu bola Farnosť Šuňava, ktorá disponuje schopnými a obetavými ľuďmi. Organizačne výrazne prispeli Obec Šuňava, Katolícka jednota Šuňava, Urbár Šuňava a RC Design. V príjemnom prostredí malého, maximálne naturalistického amfiteátra, s takmer gýčovo krásnou prírodnou scenériou tatranských štítov, zazneli úprimné slová piesní o láske, vďake a pokore.

Pozvanie odovzdať ľuďom svoje hudobné posolstvo prijali Felice (Bratislava), ktorý zaujal hĺbkou svojich textov. Kéfas (Ružomberok), ktorý zodvihol divákov z lavičiek. Príjemným prekvapením bol hudobný prejav a úprimná spoveď Paľa Drapáka (Bratislava). Ťahákom pre všetky vekové kategórie boli Kapucíni & Stanley (Bratislava). Podarilo sa im pozdvihnúť na pódium a prejaviť sa i divákom a spontánne sa zapojili i kolegovia muzikanti. Po západe slnka sa k hviezdnej oblohe vznášali piesne bluegrassovej kapely Krok (Dubnica nad Váhom). Účinkujúcich aj divákov „vyspovedal“ a poznatky o histórii gospelovej hudby odovzdal moderátor Ľubo „Puky“ Wágner (Banská Bystrica). Ozvučenie bolo v réžii legendy hudobného sveta Petra Sabadoša (Bratislava).

Na všetko dozeral autor myšlienky Rastislav Cuník (Šuňava), ktorý to vyjadril slovami: „Hlavným hýbateľom festivalu bol sám Boh. On mi len dal túžbu do srdca a potom to celé riadil.“

Príjemnú, ľudskú atmosféru dotvárali bratia kapucíni, ktorí ponúkali práve vypočuté piesne aj na domov, zbalené na CD-kách. Bónusom bola ponuka veľmi dobrej filmovej tvorby Michala Hirku, s ochutnávkou priamo na mieste vo filmovom stane.

Obdiv patrí všetkým, ktorí vydržali slnečnú páľavu, zvlášť tým čo neúnavne a s úsmevom ponúkali občerstvenie i knižnú duchovnú kultúru. Zabávať deti, a tak zabezpečiť pohodu pri počúvaní ich rodičom, pomáhali skauti.
Tento nový festival priniesol dobrú správu všetkým ľudom dobrej vôle. Tým, ktorí Boha už spoznali i tým, ktorí ho hľadajú.